Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Sławomi Mrożek - biografia

Sławomir Mrożek urodził się 29 VI 1930 w Borzęcinie (dawne woj. tarnowskie). Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich dramaturgów XX wieku. Debiutował w 1950 roku na łamach Przekroju reportażem z powstawania Nowej Huty pt. Młode miasto. Przez cztery lata (1950-1954) był członkiem redakcji Dziennika Polskiego, prowadził także parodystyczną rubrykę Postępowiec w pismach: Od A do Z (1956), Dziennik Polski (1956-1957), Życie Literackie (1957-1959). Jest autorem skeczy m. in. dla studenckiego teatru Bim-Bom oraz dla krakowskiej Piwnicy Pod Baranami.

W roku 1963 wyjechał do Włoch, pięć lat później przeniósł się do Paryża, gdzie w Le Monde i Kulturze opublikował list otwarty z protestem przeciwko interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji. Po tym wydarzeniu władze krajowe odmówiły mu przedłużenia paszportu, wprowadzono też obowiązujący przez trzy lata zakaz rozpowszechniania jego twórczości. Po wprowadzeniu stanu wojennego pisarz zerwał współpracę z oficjalną prasą. W latach 1989-1996 mieszkał w Meksyku, skąd wrócił do Polski. Rok po powrocie Sławomir Mrożek został odznaczony przez Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2006roku ukazała się jego autobiografia - Baltazar. Autobiografia. W 2008 roku Sławomir Mrożek ponownie zdecydował się opuścić kraj. Osiadł wraz z żoną w Nicei.Zmarł w 2013 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Prochy Sławomira Mrożka spoczęły 17 września 2013 roku w Panteonie Narodowym w krakowskim kościele pw. św. Piotra i Pawła.

Tango jest – obok Emigrantów – jego najpopularniejszym dramatem.

Najsłynniejsze dzieła Sławomira Mrożka:
 • Dramaty: Policja (1958), Męczeństwo Piotra O’Heya (1959), Indyk (1960), Strip-tease (1961), Zabawa (1962) – parafraza Wesela Wyspiańskiego, Emigranci (1974), Kontrakt (1986)
 • Opowiadania satyryczne: Wesele w Atomicach (1959), Słoń (1957)
Mrożek jest także autorem scenariuszy filmowych: Wyspa róż (1975), Amor (1975), Powrót (1994) oraz zbiorów felietonów – Małe listy (publikowane od 1988 roku w Tygodniku Powszechnym), Dziennik powrotu (2000). Od roku 1997 jego felietony ukazują się także w Gazecie Wyborczej.

strona:   - 1 -  - 2 - Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Sławomi Mrożek - biografia • Sławomi Mrożek ,kontakt z nim - Ryszard (hrlech {at} gazeta.pl)
  Zaciekawił mię S.Mrożek taki jakim jest teraz,wieczny podróżnik i tułacz,obecnie mieszkający w Nicei,Francja.Czy ktoś może mi dać jakiś kontakt do niego?,tel.,e-mail,adres,itp.Będę wdzięczny.Ryszard


 • Sławomi Mrożek - biografia - Majkel ()
  Świetny gość, na początku myślałem, że opracowywanie jego twórczości będzie wyjątkowo nudnym zajęciem ale po przeczytaniu jego utworów stwierdziłem, że są zaskakująco dobre. No i ten specyficzny humor w postrzeganiu świata. Mi najbardziej spodobały się opowiadania "Ptaszek Ugupu" i "Mały przyjaciel", czy jakoś tak. Polecam


 • Sławomi Mrożek - biografia - darek (bernhardkay {at} o2.pl)
  Pan sławomir mrożek jest dla mnie wilkim autorytetem pomimo tego że na początku nie potrafiłem zrozumiec jego utwor poniewaz były dla mnie zbyt skomplikowane..ale z wiekiem je zrozumiałem...i są dla mnie świetną wskazówką naw postepowanu z życiem..jeszcze raz kłaniam sie przed takim wybitnym człowiekiem ...


 • Sławomi Mrożek - biografia - Kamil (shadowman166 {at} gmail.com)
  Bardzo dobra biografia- krotka, ale zawierajaca najwazniejsze informacje + opinie o autorze


 • Sławomi Mrożek - biografia - Karolina (karaes {at} poczta.onet.pl)
  to jest ciekawe
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Tango - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies

Tango Olsztyn