Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mit nieograniczonej swobody, któremu ulegają bohaterowie, staje się przyczyną buntu, agresji, a ostatecznie także tragedii – śmierci Artura. Klęska ideałów, o które usiłował walczyć, brak alternatywy i podstępny cios Edka niosą w sobie jednocześnie pewien pierwiastek oceny głównego bohatera. Na tle postaci ukazanych w Tangu (większość ustanawiająca pewną „normę”) postawa Artura, podejmowana przez niego próba przywrócenia ładu moralnego i odnowienia tradycji wydaje się być niezwykła i oryginalna. Jego śmierć jest ostrzeżeniem przed destrukcyjnym pojmowaniem wolności takiej, jak rozumieją ją starsi. Wolność będąca odrzuceniem praw moralnych i prawa naturalnego, prowadzi do katastrofy. Niesie ze sobą tylko chaos i anarchię, więc jako taka nie może być podwaliną jakiegokolwiek stabilnego systemu, jest groźna i niebezpieczna.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tango - streszczenie
2  Tango jako groteska
3  Charakterystyka ArturaKomentarze: Mit wolności w Tangu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-11 15:11:37

Ja osobiście nie przedstawiałbym postaci Artura jako osoby, która zdaje sobie sprawe z niebezpieczeństw jakie wynikają z totalnej swobody przy równoczesnym odrzuceniu wszelkich wartośći.On raczej pragnie przeżyć okres młodzieńczego buntu, który jest niezbędny do pełnego rozwoju młodego człowieka. Jednak w obecnym stanie rzeczy jest to nimożliwe, dlatego stara sie przywrócić formę; jednak nie ma wystarczająco duzo siły ani wykrystalizowanej ideii(tak jak inteligencja przedstawiona w "weselu")


2018-11-23 21:55:17

Swoboda, o której myślą starsi wcale nie była odejściem od schematów, okazała się być tylko zbiorem kolejnych reguł za których nieprzestrzegania grozi wykluczenie społeczne. Gdyby krewni Artura naprawdę szanowali wolność, nie walczyliby z nim, a cieszyli się, że ktoś ma odwagę myśleć inaczej niż wiodący trend na to wskazuje. Osobiście uważam "Tango" za jedno z najlepszych dzieł jakie przeczytałam.


2018-11-23 15:58:02

Marcinie, anarchia jak najbardziej jest synonimem chaosu. Na przyszłość polecam nie sugerować się wikipedią, albo przynajmniej nie powoływać się na nią.


2018-11-13 21:00:14

Panie Marcinie, poszukanie słowa anarchia w słowniku też może być ciekawym zajęciem. Gdyby Pan sprawdził, to dowiedziałby się Pan, że anarchia w języku polskim oznacza właśnie chaos spowodowany brakiem władzy. Oczywiście jest to także ustrój polityczny. http://sjp.pwn.pl/lista.php ?co=anarchia A za "Małym słownikiem wielkich idei" jest to bezrząd, stan braku władzy, chaosu. Jak sam Pan stwierdził to w końcu ciekawy temat.


2018-11-01 19:30:03

Panie Marcinie, utwór ma charakter paraboliczny, zatem użycie słowa anarchia moze byc uzasadnione. Prosze wpisac w wikipedie 'parabola' - to naprawde ciekawy temat.
Streszczenia książek
Tagi: