Mit wolności w Tangu - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mit nieograniczonej swobody, któremu ulegają bohaterowie, staje się przyczyną buntu, agresji, a ostatecznie także tragedii – śmierci Artura. Klęska ideałów, o które usiłował walczyć, brak alternatywy i podstępny cios Edka niosą w sobie jednocześnie pewien pierwiastek oceny głównego bohatera. Na tle postaci ukazanych w Tangu (większość ustanawiająca pewną „normę”) postawa Artura, podejmowana przez niego próba przywrócenia ładu moralnego i odnowienia tradycji wydaje się być niezwykła i oryginalna. Jego śmierć jest ostrzeżeniem przed destrukcyjnym pojmowaniem wolności takiej, jak rozumieją ją starsi. Wolność będąca odrzuceniem praw moralnych i prawa naturalnego, prowadzi do katastrofy. Niesie ze sobą tylko chaos i anarchię, więc jako taka nie może być podwaliną jakiegokolwiek stabilnego systemu, jest groźna i niebezpieczna.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sławomi Mrożek - biografia
2  Charakterystyka Eugenii
3  Charakterystyka ArturaKomentarze
artykuł / utwór: Mit wolności w Tangu


  • "figury uwięzienia" i inne Nie mozna było tego napisać jak najprostrzym językiem, żeby przed maturą ludzie mieli łatwiej a nie popisywać się poetyckimi stwierdzeniami?
    Adrian ()

  • ja natomiast uwazam ze nie mozna tego wszytekiego brac doslownie poprostu ukazana jest tu sprawa pozadku na swiecie i sprwy politycznewynika z tego ze takie odejscie od jakiejs hierarhi nie niesie za soba nic dobrego jak widac w tej ksiazce:)
    kusia ()

  • Ja osobiście nie przedstawiałbym postaci Artura jako osoby, która zdaje sobie sprawe z niebezpieczeństw jakie wynikają z totalnej swobody przy równoczesnym odrzuceniu wszelkich wartośći.On raczej pragnie przeżyć okres młodzieńczego buntu, który jest niezbędny do pełnego rozwoju młodego człowieka. Jednak w obecnym stanie rzeczy jest to nimożliwe, dlatego stara sie przywrócić formę; jednak nie ma wystarczająco duzo siły ani wykrystalizowanej ideii(tak jak inteligencja przedstawiona w "weselu")
    Matgagger ()


Tagi: