Mrożek wobec Witkacego i Gombrowicza
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Tangu odnaleźć można nie tylko nawiązania do dramatu młodopolskiego, ale też do twórczości Gombrowicza i Witkacego.

„Z Witkacego jest w Tangu salon, rewolwer, drań w salonie i trupy w salonie. Z Gombrowicza jest język i podstawowe opozycje filozoficzne i psychologiczne. Ala ma w sobie coś z Młodziakówny, Stomil jest po gombrowiczowsku nie zapięty. Z Witkacego wywodzi się przeświadczenie, że artysta jest papierkiem lakmusowym swojego czasu. (…) Z Gombrowicza jest walka formy z nijakością, konwencji z rozmemłaniem. Gombrowiczowska jest absolutna niemożność, w którą zapada Artur, po gombrowiczowsku jest upupiony wujcio Eugeniusz, niemal z powrotem zapędzony do szkoły w swoich krótkich spodenkach.”


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 696
Najbardziej wyrazistym odwołaniem do twórczości obu przywołanych pisarzy jest poszukiwanie formy, która byłaby w stanie scalić i „zbawić” rozpadający się świat.
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Stomila
2  Tango a Wesele
3  Charakterystyka EleonoryKomentarze
artykuł / utwór: Mrożek wobec Witkacego i Gombrowicza


  • Witam, mam pytanie z jakiej książki dokładnie pochodzi cytaty umieszczony we fragmencie opracowania dot. związków Mrożka z Gombrowiczem i Witkacym ?? Ponieważ piszę Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego właśnie o tych trzech postaciach literackich, sprawa jest dla mnie niezwykle ważna, z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź :)
    Aleksandra (saaandy {at} vp.pl)

Tagi: