Tango - cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Jest tylko jedna zasada: nie krępować się i robić to, na co ma się ochotę. Każdy ma prawo do własnego szczęścia.” (Stomil)

„Bunt to opoka, na której postęp buduje kościół swój. Im większy obszar buntu, tym rozleglejsza jest ta budowla.” (Stomil)

„Historia świata jest historią brutalnego ucisku kobiet, dzieci i artystów przez mężczyzn.” (Artur)

„Rzeczywistość przeżre każdą formę (…).” (Stomil)

„(…) Forma nie zbawi świata.” (Artur)

„Zdawało mi się, że to międzyludzkie rządzi nami i za to ludzkie mści się, zabijając nas. Ale widzę, że to tylko Edek.” (Stomil)
  Dowiedz się więcej
1  Tango a Wesele
2  Charakterystyka Eleonory
3  Groteska - wyjaśnienie pojęciaKomentarze
artykuł / utwór: Tango - cytaty


 • Nie ma tu wg mnie najważniejszego cytatu z całej książki: "Jeżeli nie ma nic, to co można stworzyc z niczego? Tylko władza da się stworzyc z niczego, tylko władza jest chocby niczego nie było"
  Karolina (karola05007 {at} wp.pl)

 • Jestem pare dni przed matura. Nie wyrobilam sie z materialem i musialam przeczytac streszczenie (co za wstyd). W tym wypadku jestem jednak na 100% pewna ze juz wkrotce przeczytam 'Tango'. Mrozka poznalam inne dziela. Niemniej uwazam ze nie da sie wejsc w doroslosc nie znajac Gombrowicza i Mrozka. Dzieki nim ten moment jest... ciekawszy. Oni nastrajaja czlowieka na kompletnie odmienna postawe wobec otoczenia niz uprzedni. I to jest piekne. A wiec moi panstwo. Posluze sie cytatem choc nie adekwatnym do utoworu: 'sepra aude'
  Anonim ()

 • Jedyne co chcę powiedzieć to to, że twórczość Mrożka mnie zafascynowała. Serdecznie polecam jego dramaty i opowiadania jak i to aby czasem spróbowac spojrzeć na świat i pewne sprawy z innej perspektywy.
  hella ()

 • MONIKA, normalne książki też istnieją, ale niestety nie znajdziesz takich wśród lektur szkolnych. Mentalność ucznia sprawia, że każda książka znajdująca się na liście lektur szkolnych z góry jest dla niego spisana na straty. Inne książki czytam z miłą chęcią ;]
  Apox ()

 • Książka postuluje swobodę wolności-atrakcyjną a zarazem niebezpieczną pomimo paradoksu, który w sobie zawiera, jest i aspekt, który możemy odnieś do własnych realiów- załamany system wartości obrazuje nam o przekroczeniu zasad, które muszą istnieć w życiu kulturalnym i rodzinnym...Pozdrawiam:)
  Moniś:) ()

 • To bardzo przykre, że niektórzy nie rozumieją sensu i potęgi absurdu. Absurdu, który w trudnych chwilach ( także naszego kraju ) był jedyną formą odskoczni od niezrozumiałej rzeczywistości, który wyśmiewał wszystko, co straszne, by choć przez chwilę poczuć się ponad strachem. A Tango to klasyka absurdu polskiego !
  Hania (absurd555 {at} wp.pl)

 • Już dawno nie czytałam tak dobrej książki jak "Tango". Trudno z niej nawet wypisywać cytaty, bo trzeba byłoby przepisać co drugie zdanie. Dramat niezwykle wartościowy. Ukłony w stronę pana Mrożka!
  Kasia ()

 • # Tango - cytaty - Anonim () książka troche taka sobie bo przecież własna rodzina żeni sie ze sobą chyba z nimi musiało byc coś nie tak.szkoda że nikt nie pisze bardziej zrozumiałych i ciekawych tych ksiązek to może by ktoś je w konću czytał i nie bylo by z nimi problemu a takto nikt ich nie rozumie i mamy przeznie przerombane i to ma być życie jeśli tak to ja sie w takie rzeczy nie bawie Książki są dla ludzi inteligentnych i zeby je zorzumiec tzreba ruszyc mozgownica ...ale ze niektorym cięzko to juz inna sprawa
  MONIKA ()

 • Skierowane do "Anonim". Może i ktoś czyta owe książki. Jednak pan ma problemy z pisaniem, więc czytanie i rozumienie tekstu z pewnością jest dla pana zbyt trudne. pozdrawiam
  michał (ianger {at} wp.pl)

Tagi: