Tango - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pojawia się ubrana w „pajacyk” Eleonora, która, jak się okazuje, „sypia z Edkiem od czasu do czasu”. Eleonora udaje się do kuchni, by przygotować synowi śniadanie, a w tym czasie Eugeniusz konspiracyjnie zdradza Arturowi rozmaite szczegóły dotyczące Edka. Próbuje go też namówić na pozbycie się mężczyzny, jednak bezskutecznie.

Zjawia się także zaspany Stomil w porozpinanej piżamie, co budzi wyraźne niezadowolenie Artura. Chłopakowi nie udaje się jednak przekonać ojca, aby uładził swój strój.

Artur buntuje się przeciwko wszechobecnemu niechlujstwu i chaosowi.
„W tym domu panuje bezwład, entropia i anarchia!”.
Wypomina domownikom bezużytecznie stojące sprzęty – katafalk (od śmierci dziadka minęło już dziesięć lat), własny wózek dziecinny ( jego użytkownik ma dwadzieścia pięć lat) oraz bryczesy Eugeniusza (ostatni raz jeździł konno czterdzieści lat wstecz). Dla tego młodego człowieka sytuacja, gdy nie ma „żadnego porządku, żadnej zgodności z dniem bieżącym, żadnej skromności ani inicjatywy”, jest nie do przyjęcia.
„Tutaj nie można oddychać, chodzić, żyć!”
– wykrzykuje z goryczą.

Stomil i Eleonora wspominają czasy swej młodości, „buntu i skoku w nowoczesność”, gdy z pasją rozbijali „pomniki przeszłości”, zrywali „zaskorupiałe okowy religii, moralności, społeczeństwa, sztuki”. Artur jednak zamiast oczekiwanej wdzięczności za „wyzwolenie”, żywi do nich jedynie urazę i żal, bo stworzyli
„burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko jest dozwolone, gdzie nie ma ani zasad, ani wykroczeń”.
Chcieli dać sobie i innym prawo do wolności, ale udało im się stworzyć jedynie „moralny przymus do niemoralności”. A skoro wszystko już wolno, Arturowi odebrano możliwość buntowania się, bo zabrakło tego, przeciwko czemu mógłby się ewentualnie buntować. Dlatego jego jedynym wyjściem jest sprzeciw wobec otaczającego go braku zasad. Jednak i to ostatecznie okazuje się niemożliwe do wykonania, bo jak mówi chłopak:
„Buntować się przeciwko wam? A kto wy jesteście? Bezkształtna masa, amorficzny stwór, zatomizowany świat, tłum bez formy i konstrukcji. Waszego świata już nie można nawet rozsadzić. Sam się rozlazł.”
(W tle zaogniającej się dyskusji Eugeniusz, Edek i babcia wracają do gry w karty.)

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


  Dowiedz się więcej
1  Mrożek wobec teatru absurdu
2  Charakterystyka Ali
3  Charakterystyka EdkaKomentarze
artykuł / utwór: Tango - streszczenie


 • {at} sara - umysle scisly, nie pouczaj, nigdy nie zrozumiesz, bo nie umiesz wyjsc poza ramy doslownosci. Rozumiesz tylko to co w lapki chwycisz, ok, twoja sprawa.
  as ()

 • Ta sztuka jest jak popaprany tasiemiec telewizyjny. Ogólnie lektury szkolne nie są dla młodzieży, bo przesłanie autora to szczerze mają w "d" i ich to nie interesuje, więc wolą streszczenie przeczytać. Powinni dać do obowiązkowych lektur jakąś ciekawą książkę z przesłaniem z fantastyki, czy o tematyce religijnej. To chociaż to może by przeczytali z zaciekawieniem
  Anonim ()

 • Po prostu,gdy świat idei się kończy to władzę przejmuje cham i zaprowadza porządek siłą.Można to rozpatrywać w kontekście kryzysu ekonomicznego,gdy do głosu dochodzą populiści i skrajna prawica opowiadająca się za rządami autorytarnymi.
  lil (lil {at} tlen.pl)

 • Polecam przeczytać całość i spróbować zrozumieć głębsze znaczenie utworu, który nie bez przyczyny stanowi jedno z najwybitniejszych dzieł XX wieku i lekturę szkolną. "Tango" jest bowiem utworem wymagającym nieco głębszej znajomości historii i realiów ówczesnego świata. Wartości takie jak totalitaryzm i komunizm ukazane zostały za pomocą rozbudowanej groteski i metafory. Zanim więc skrytykujcie dzieło, którego sens do końca nie jest dla Was jasny, przeczytajcie chociaż jakikolwiek artykuł literatury przedmiotowej dotyczący tego utworu, skoro wolicie "fakty, na których zbudowany jest cały świat" Pozdrawiam serdecznie, szczególnie tych, na których "Tango" wywarło jakiekolwiek sensowne wrażenie :)
  humanistka ()

 • Mi się podobała lektura, szybko się czyta i w ogóle... i idzie zrozumieć: nie ma miliona nazwisk, które nic nie wnoszą, każda postać przedstawiana tutaj coś symbolizuje i na swój sposób jest ważna.
  onee-san (natalka0206 {at} onet.pl)

 • Czytałem 1001 lepszych książek. To jest dla mnie okropne. Penie nie potrafię wyłonić z tego sensu. Jeżeli jest to anegdota apropo władzy komunistycznej i rewolucji, to uważam że autor mógł to o wiele lepiej przedstawić.
  e=mc2 ()

 • Nie każdy kto nie potrafi liczyć jest humanistą i wbrew powszechnemu poglądowi prawdziwych humanistów jest niewielu. To trochę tak, jakby wszystkich ludzi zajmujących się statystykami wrzucić do jednego wora z prawdziwymi ścicłowcami i powiedzieć, że to przecież to samo, bo zajmują się pewną dziedziną matematyki. Humanista jest osobą bardzo wszechstronnie wykształconą, oczytaną, często jest to erudyta w bardzo rozmaitych dziedzinach, nie ma również problemów z logicznym myśleniem. Nie może mieć, ponieważ logiczna analiza wiersza często wymaga większego skupienia od rozwiązania zadania matematycznego i konieczne jest ścisłe, logiczne myślenie połączone dodatkowo z kreatywnością, otwartym umysłem, umiejętnością szerokiego spojrzenia na świat oraz kojarzenia faktów ;]. Humaniści od wieków stali na straży moralności, wartości ludzkich i człowieczeństwa. W przeciwnym wypadku dawno żylibyśmy w świecie, gdzie rozwój cywilizacyjny osiągnął wszystko, a wartości moralne kompletne dno. Wypadałoby też nie zapominać, gdzie nauka ma swój początek i jak wielcy filozofowie i myśliciele wpłynęli na jej rozwój. Tak więc proszę, nie mylcie chómanistów z humanistami. :D A lektura jest naprawdę godna uwagi. Chociaż nie przepadam za czytaniem dramatów, ten rodzaj literacki wolę oglądać na scenie.
  Amarantowe (chmurcia {at} proksenia.eu)

 • Myślę, że sztuczny podział na humanistów i ścisłowców jest bezsensowny. Znam nauczycielkę matematyki, która, kiedy miała wybierać studia myślała o matematyce lub filologii. Skończmy z tym sztucznym podziałem, ludzi nie da się tak łatwo zaszufladkować ( mam nadzieję ).
  Czarny247 ()

 • Panno Zdegustowana... "Tango" to aluzja - głównie przeciw władzy komunistycznej i bezsensownej sile przez nią stosowanej. Komunę reprezentuje Edek. W efekcie wulgarność wygrywa a rodzina (Polska) popada w marazm i się jej poddaje... Pragnący prawdy i porządku Artur nie wygra z szarymi masami, czyli Edkiem. To tak w skrócie. Dla przypomnienia - "Tango" powstało w czasach głębokiej komuny, kiedy szalała cenzura. Pojechanie władzy było możliwe tylko przez aluzje. Dlatego takie dziwne wg Ciebie książki się pisało. Ale wg mnie to geniusz i właśnie dzięki takim historiom do czytelników docierała szczera prawda o Polsce. A nam wypada znać własną historię, która objawia się m.in. w literaturze. Bo taka historia i kultura decyduje o narodowej jedności. Nie wiesz, czy nie wybuchnie znowu jakaś wojna - wtedy tylko poczucie narodowości utrzyma cały nasz dorobek, też ten ścisły. Żeby kiedyś mówili choćby o naukowcach-Polakach a nie o ludziach z innego kraju, który Polskę by na nieszczęście zwyciężył. Czy to takie skomplikowane?
  Ellie ()

Tagi: